Verdictul lui Florin Prunea după suspiciunile apărute la meciul FC Hermannstadt - Poli Iași

Florin Prunea FC Hermannstadt Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Luni 06 Mai 2024, 21:35
Data actualizarii: Luni 06 Mai 2024, 21:34

Poli Iași a învins FC Hermannstadt, la Sibiu, scor 1-0, iar moldovenii au luat o opțiune serioasă pentru evitarea retrogradării directe.

La finalul meciului de la Sibiu au apărut speculații privind gradul de corectitudine cu care FC Hermannstadt a tratat jocul contra lui Poli Iași. Inclusiv suporterii gazdelor au scandat către jucătorii lui Măldărășanu "Rușine să vă fie!", iar pe rețelele sociale au apărut acuzații de blat.

Florin Prunea, fost conducător la Poli Iași, este de altă părere. Fostul portar al naționalei României spune că "100% s-a jucat pe teren" și că un merit important pentru victoria moldovenilor îl are portarul Silviu Lung.

"E frustrare multă (n.r - în rândul fanilor sibieni), sigur că s-a adunat multă frustrare acolo, dar eu am văzut jocul. Nici nu se pune problema de așa ceva (n.r - blat). În primul rând, Silviu Lung a făcut un meci incredibil. A scos și în prima repriză, iar în minutul 85 a avut o intervenție de rămânere în Liga 1.

100% s-a jucat pe teren. O echipă mult mai motivată Iașiul, era clar asta. Au fost extrem de compacți. Săptămâna asta s-au adunat, au vorbit foarte mult și au luat 3 puncte care le asigură o liniște pentru un loc de baraj, cel puțin", a spus Florin Prunea, la Digisport.

• FC Hermannstadt mai pierduse o singură dată pe teren propriu în acest sezon, chiar în prima etapă, contra Farului, scor 0-1.
  • Poli Iași câștigase ultima oară în deplasare pe 23 septembrie, la Voluntari, 2-1.